Local time: Wednesday, 13 Dec 2017 20:43 UTC

Albania: Albanian Cup
 FT Skenderbeu3 - 1 Beselidhja Lezha
 FT Flamurtari5 - 2 Cerrik
 FT Kukesi5 - 1 Erzeni
 FT Laci0 - 1 Lushnja
 FT Luftetari Gjirokastra3 - 0 Bylis
 FT Partizani3 - 0 Pogradeci
 FT Teuta4 - 0 Kamza
 FT Vllaznia1 - 0 KF Tirana
Andorra: Primera Divisió
19:30 UE Engordany- FC Santa Coloma
Argentina: Primera B Metropolitana
 FT Platense3 - 1 Colegiales
Belgium: Belgian Cup
 85'Genk2 - 2 Waasland-Beveren
Postp. Club Brugge KV- Charleroi
Botswana: Premier League
 FT Police XI1 - 1 Jwaneng Galaxy FC
 FT Uniao Flamengo0 - 1 Centre Chiefs
 FT Miscellaneous1 - 1 Extension Gunners
Bulgaria: Bulgarian Cup
16:00 Botev Plovdiv- Litex Lovech
16:00 CSKA Sofia- Ludogorets
16:00 Dunav Ruse- Levski
 FT Etar1 - 3 Slavia Sofia
Chile: Primera Division - Copa Libertadores - Play Offs
23:00 U. De Concepcion- U. Espanola
Costa Rica: Primera Division - Apertura - Quadrangular
21:00 Santos DG- Zeledon
21:00 Saprissa- Herediano
Croatia: Croatian Cup
 FT Zapresic1 - 2 Rijeka
Cyprus: Cyprus Cup
Pen. Achnas0 - 0 Othellos Athienou
 FT Voroklinis0 - 3 Paphos
Pen. Alki Oroklini1 - 1 Paralimni
Dr Congo: Super Ligue
Postp. Etoile de Kivu- Dauphins Noirs
13:30 Motema Pembe- RCK
11:30 Etoile de Kivu- Muungano
Egypt: Premier League
 FT El Gaish2 - 1 El Raja
 FT El Masry1 - 1 El Daklyeh
 FT Enppi2 - 0 El-Entag El-Harby
England: Fa Cup
 HT'Crewe0 - 1 Blackburn
England: Premier League
 HT'Newcastle0 - 1 Everton
 HT'Southampton0 - 3 Leicester
 HT'Swansea0 - 2 Manchester City
 43'Liverpool0 - 0 West Brom
 43'Manchester United1 - 0 Bournemouth
 43'Tottenham1 - 0 Brighton
 42'West Ham0 - 0 Arsenal
France: Coupe De La Ligue
Pen. Rennes2 - 2 Marseille
 38'Amiens1 - 0 Tours
 38'Lille1 - 0 Nice
 38'Montpellier2 - 1 Lyon
 38'Strasbourg1 - 2 Paris SG
Fyr Of Macedonia: First League
12:00 Akademija Pandev- Sileks
12:00 Shkendija- Pelister
Postp. Shkupi- Vardar
 FT Vardar1 - 0 Rabotnicki
12:00 Pobeda- Renova
Postp. Rabotnicki- FK Skopje
Germany: Bundesliga
 FT Hoffenheim1 - 0 Stuttgart
 55'Bayer Leverkusen1 - 0 Werder Bremen
 55'Bayern Munich0 - 0 FC Koln
 54'Hertha Berlin2 - 0 Hannover
 54'Schalke2 - 0 Augsburg
Germany: Dfb Junioren Pokal
 FT Kaiserslautern U193 - 2 Bayern U19
Germany: Oberliga Niederrhein
 FT Dusseldorf-West2 - 4 Speldorf
Germany: Regionalliga Nordost
 FT Lokomotive Leipzig3 - 1 Berliner AK 07
Greece: Division C
 FT A. Asteras1 - 1 Naousa
 FT Edessaikos0 - 0 Iraklis
 FT Kardias1 - 1 Almopos
 FT Karitsa0 - 0 Kampaniakos
 FT Kilkisiakos0 - 1 Pierikos
 FT Makedonikos1 - 1 M. Alexandros Trikala
 FT Philippos Alexandreia2 - 3 Langadas
India: I-League
 FT Aizawl1 - 0 Churchill Brothers
Iraq: Super League
 FT Al Bahri1 - 1 Al Najaf
 FT Al Quwa Al Jawiya1 - 0 Baghdad
 FT Naft Missan2 - 0 Alsinaat Alkahrabaiya
Israel: Toto Cup - Play Offs
16:00 H. Beer Sheva- Maccabi Tel Aviv
Italy: Coppa Italia
 HT'AC Milan2 - 0 Verona
 FT Fiorentina3 - 2 Sampdoria
Italy: Coppa Italia Serie C - Play Offs
 58'Alessandria0 - 0 AlbinoLeffe
Italy: Serie A
19:45 Sampdoria- AS Roma
Jamaica: Premier League
00:00 Harbour View- Cavalier
 39'Portmore0 - 1 Waterhouse
20:00 Reno- Sandals SC
 41'Tivoli1 - 0 Boys' Town
 40'UWI0 - 0 Humble Lions
Malta: Super Cup
 FT Hibernians0 - 1 Floriana
Mauritius: Mauritian League
15:00 La Cure Sylvester- Entente Boulet Rouge-Riche Mare Rovers SC
15:00 Quatre Bornes- Bolton City
15:00 Savanne- Port Louis
17:00 Petite Riviere- Cercle De Joachim
Netherlands: Eredivisie
 FT Groningen3 - 3 PSV
 FT Vitesse2 - 2 Willem II
 FT Venlo0 - 1 Utrecht
 HT'Den Haag1 - 2 Roda
 HT'Feyenoord1 - 1 Heerenveen
Nigeria: Npfl Pre-Season
14:00 Kano Pillars- Akwa United
 FT Kano Pillars0 - 0 Akwa United
Poland: Ekstraklasa
 FT Lechia Gdansk1 - 3 Pogon Szczecin
 FT Zaglebie0 - 0 Lech Poznan
 53'Cracovia0 - 3 Wisla
 56'Plock2 - 2 Sandecja Nowy S.
Portugal: Taça De Portugal
15:00 Caldas- Academica
15:00 Maritimo- CD Cova da Piedade
Pen. Moreirense2 - 2 Santa Clara
 FT U. Madeira1 - 5 Aves
 FT SC Praiense0 - 1 SC Farense
 84'Sporting3 - 0 Vilaverdense
21:00 Rio Ave- Benfica
Réunion: Regionale 1
16:30 Excelsior- Saint-Pierroise
San Marino: Campionato Sammarinese
20:15 Cailungo- La Fiorita
20:15 Virtus- Faetano
Scotland: Premiership
 HT'Celtic3 - 1 Hamilton
 HT'Hibernian1 - 2 Rangers
 HT'Partick3 - 0 Motherwell
 HT'St Johnstone0 - 2 Aberdeen
Serbia: Super Liga
 FT Backa1 - 0 Zemun
 FT Cukaricki3 - 0 Rad Beograd
 FT Macva1 - 1 FK Vozdovac
 FT Radnik0 - 2 Radnicki Nis
 FT Sp. Subotica1 - 1 Vojvodina
 FT Borac1 - 2 Mladost
14:00 Javor- Napredak
 FT Partizan1 - 1 FK Crvena zvezda
 FT Javor0 - 1 Napredak
South Africa: Nedbank Cup
 FT Cape Town All Stars2 - 0 Tshakhuma
AET Highlands2 - 1 Real Kings
Pen. Jomo Cosmos1 - 1 Ubuntu Cape Town
AET Mthatha Bucks2 - 1 Uthongathi
 FT Royal Eagles3 - 0 Pretoria U.
 FT Witbank1 - 2 Richards Bay
South Africa: Premier League
 FT Free State Stars1 - 0 Supersport Utd
 FT Mamelodi Sundowns1 - 0 Maritzburg Utd
South America: Copa Sudamericana
23:45 Flamengo RJ (Bra)- Independiente (Arg)
Spain: Copa Federacion
 FT Mallorca B0 - 1 Saguntino
 87'Rayo Majadahonda0 - 1 San Sebastian Reyes
 90'Utebo FC2 - 0 Ardoi
 56'SD Logrones0 - 0 Tarazona
 FT Alaves B0 - 2 Pena
 89'Ontinyent4 - 0 Cartagena B
 12'San Fernando0 - 0 UP Plasencia
 60'Pontevedra1 - 0 Rapido de Bouzas
 87'Burgos0 - 0 Real Aviles
 FT Betis B2 - 0 Arcos CF
 FT UCAM Murcia5 - 1 Olimpic Xativa
Spain: Tercera Division
19:30 Mar Menor- Minerva
18:30 Aurrera de Vitoria- Sodupe
Togo: Championnat National
15:00 AS Togo-Port- Gbikinti Bassar
15:00 Dynamic Togolais- Anges de Notse
15:00 Espoir- Koroki Metete
15:00 Foadan- ASC Kara
15:00 Kara- Gomido
15:00 Maranatha- Agaza
15:00 OTR- Semassi
15:00 Unisport- Kotoko
Turkey: Turkish Cup
17:00 Bursaspor- Adanaspor AS
 FT Genclerbirligi2 - 1 Karsspor
17:00 Manisaspor- Besiktas
 FT Yeni Malatyaspor1 - 1 Osmanlispor
17:00 Basaksehir- Kahramanmarasspor
17:00 Istanbulspor AS- Kardemir Karabuk
17:00 Konyaspor- Batman Petrolspor
17:00 Sivas Belediyespor- Galatasaray
17:00 Boluspor- Kasimpasa
 FT Bucaspor1 - 0 Sivasspor
 FT Adana Demirspor1 - 4 Fenerbahce
 FT Akhisar Genclik Spor1 - 1 Ankara Demirspor
 FT Alanyaspor2 - 2 Giresunspor
17:00 Antalyaspor- Orhangazispor
17:00 Eyupspor- Kayserispor
17:00 Trabzonspor- Erzurum BB
Turkmenistan: Yokary Liga
09:00 Ahal- FC Asgabat
09:00 Altyn Asyr- Turan
09:00 Balkan- Sagadam
09:00 Energetik- Kopetdag Asgabat
Uruguay: Primera Division - Relegation
 40'Sud America0 - 0 Sisley
Venezuela: Primera Division - Super Final
23:00 Monagas- Lara
World: Fifa Club World Cup
 FT Al Jazira1 - 2 Real Madrid
World: Friendly International
 FT Italy U180 - 0 Romania U18